علوم آزمایشگاهی | Lab sciences

علوم آزمایشگاهی ، مطالب آزمایشگاهی ، معرفی تکنیک ها و روشهای آزمایشگاهی برای شناسایی بیماری هاو ...

بسم رب المهدی(عج)

پژوهشگران شرکت نانوپروب (Nanoprobes, Inc) موفق به ارائه ساختار هسته‌ای-پوسته‌ای از جنس آهن و پلیمر شدند که می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. اثرات جانبی این دارو نسبت به داروهای رایج بسیار کمتر است. 

شرکت نانوپروب (Nanoprobes, Inc) مدعی است که نانوذرات مغناطیسی می‌تواند برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد. جیمز هانفیلد رهبر تیم تحقیقاتی این شرکت معتقد است که نانوذرات مغناطیسی، در صورتی که به مدت سه دقیقه در معرض میدان مغناطیسی قرار گیرند قادرند سرطان را در حیوانات از بین ببرند. دلیل این اتفاق بسیار ساده است؛ نانوذرات مغناطیسی در صورتی که در میدان مغناطیسی قرار گیرند دچار تغییر اسپین شده و گرما تولید می‌کنند. اگر این گرما به تومور منتقل شود می‌تواند، تومور را از بین ببرد.

یکی از مشکلات محققان در این مسیر، مقدار آهن مورد نیاز برای از بین بردن تومور است که این مقدار می‌تواند برای بدن سمی باشد. برای حل این مشکل پژوهشگران سعی می‌کنند نانوذرات را مستقیم به تومور تزریق کنند. اما مشکل این راهبرد آن است که اگر نقطه‌ای نادیده گرفته شود، همان بخش مجددا رشد کرده و بیماری به حالت اول باز می‌گردد.

هانفیلد تصمیم گرفت مشکل را به شکل دیگری حل کند. او و همکارانش نانوذرات آهن را با یک پوسته زیست‌سازگار پوشش دادند، بنابراین می‌توان این نانوذرات را به درون بدن وارد کرد بدون این که اثرات جانبی منفی داشته باشد.

تومورها خیلی سریع رشد می‌کنند برای رسیدن به نرخ رشد بالا باید رگ‌های خونی، خیلی سریع ساخته شوند. به دلیل رشد سریع این رگ‌ها دیواره آنها نازک است. نازک بودن این دیواره موجب می‌شود تا نانوذرات به راحتی از آن وارد تومور می‌شوند. مزیت این روش آن است که نانوذرات تومورها را در هر جای بدن یافته و وارد آن می‌شوند. بنابراین با اعمال میدان مغناطیسی به بدن، تومورها در هر کجای بدن که باشند توسط نانوذرات گرم می‌شوند.

نانوذراتی که این گروه تحقیقاتی تولید کرده‌اند، درون پوسته پلیمری محاط شده‌است. این پوسته به قدری بزرگ است که نانوذرات بتواند به راحتی درون آن نوسان کند و از سوی دیگر ابعاد کل ساختار به قدری کوچک است که می‌تواند به راحتی از میان رگ‌های نازک خونی تومور عبور کند.

نتایج تست این ساختار روی بدن موش نشان داد که هیچ اثری از سمی بودن نانوذرات در موش دیده نشد. محققان دریافتند که مقدار نانوذرات درون تومورها 16 برابر بیشتر از سلول‌های سالم بوده است. نتایج تصویربرداری مادون قرمز نشان داد که دمای درون تومورها به قدری بالا رفته که تومور از بین می‌رود در حالی که سلول‌های سالم سرد بوده و آسیبی نمی‌بینند.

منبع: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

+ نوشته شده در  یکشنبه 1392/10/29ساعت 1:34  توسط زهرا(علوم ازمایشگاهی تهران)  | 

دومین جشن یکپارچه دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر،در این مراسم که با حضور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، 2200 دانش آموخته رشته های علوم پزشکی به همراه خانواده هایشان و مسئولان آموزشی، دانشجویی، پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران شرکت داشتند.
در این مراسم از 40 دانش آموخته و 25 استاد برتر از 12 دانشکده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران تقدیر شد.
در پایان مراسم دانش آموختگان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای عمومی، PhD و دکترای تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران که در سال تحصیلی 92-91 فارغ التحصیل شده اند،سوگندنامه پزشکی را قرائت کردند.
 

2

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1392/06/26ساعت 18:35  توسط خراسانی(علوم ازمایشگاهی تهران)  | 

الایزا

 

|الایزا به علت حساسیت زیادی که به محیط و هم چنین خطاهای کاربری دارد تستی است که نیازمند دقت و حساسیت بیشتری است. گاهی این خطاها ناشی از خود ما و یا گاهی ناشی از ریجنت ها و موادی هست که برای این منظور مورد استفاده قرار می دهیم. در زیر به بررسی برخی از این خطاها و همچنین انتخاب بهترین راه حل می پردازیم.بیشترین میزان خطا در الایزا مربوط به تکنیسن است چون در حد میکرولیتری و حجم کمتر تست انجام می گیرد.  همه خطاهای الایزا مربوط به اپراتور نیست و محلول هاو همچنین موادی که در الایزا مورد استفاده قرار می گیرند گاهی باعث خطا می شوند. آلودگی سر پیپت ها و همچنین ریجنت ها با میکروارگانیسم ها یکی از این دلایل است. یکی از خطاهای رایج انتخاب طول موج اشتباه است! اگر چاهک دارای رنگ شدید یا متوسطی باشد ولی میزان OD آن کمتر از یک باشد باید طول موج بررسی شود. برای کارهای حساس الایزا بهتر است که از آب سه بار مقطر شده استفاده شود

خطای پیپت کردن الایزا

 

*بعد از سی دقیقه انکوبه کردن، مقدار رنگ خیلی کم و یا اصلا قابل مشاهده نیست مشکل می تواند از سوبسترا باشد: 

 1. هیدروژن پر اکسید اضافه نشده است آن را چک کنید.
 2. محلول استوک هیدروژن پراکسید غیر فعال است آن را دوباره تیتر کنید.
 3. بافر بلاک کننده در مرحله جذب آنتی زن اضافه شده است آن را بررسی کنید.
 4. رقعت نامناسب هیدروژن پراکسیداز آن را چک کنید.

*رنگ در سراسر صفحه(پلیت)

 1. کونژوگه خیلی قوی است، رقعت را بررسی کنید.
 2. کونژوگه با ماده ای غیر از ماده اصلی واکنش داده است، با کنترل مناسب بررسی شود.
 3. عوامل سرم در سرم حرارت داده شده، نمونه سرم را حرارت ندهید.

*رنگ تکه تکه

 1. پوشش ضعیف و متغیر ریجنت با پلیت، بافر پوششی (coating buffer) و همچنین یک دستی رسوب بررسی شود.
 2. وجود جباب در حین پیپت کردن، اجتناب کردن از شستشو و پیپتینگ شدید
 3. صفحات معیوب یا صفحات غیر الایزا، استفاده از پلیت های مناسب و استاندارد
 4. میکس ناکافی ریجنت و نمونه، اطمینان از میکس کافی نمونه.
 5. رقعت ها به صورت ناقص انجام گرفته است، کالیبره کردن پیپت، دقت در پیپت کردن
 6. شستشوی ناکافی، اجتناب از عدم استفاده از مواد شوینده در محلول شستشو، مطمئن شدن از عدم به دام افتادن حباب در دیواره
 7. کونژوگه قوی، دوباره تیتر کنید.
 8. غلظت بالای یکی از ریجنت ها، رقعت را بررسی کنید.

*گسترش رنگ با سرعت کم

 1. ضعیف بودن کونژوگه، تیتر مورد بازبینی قرار بگیرذ ذوباره تیتر کنید.
 2. آلودگی که باعث متوقت شدن فعالیت آنزیم می شود(مانند سدیم آزید برای پراکسیداز). از نگه دارنده های مناسب استفاده کنید.
 3. دمای پائین انکوبه، مطمئن شوید که دمای مناسب است.
 4. PH مناسب نیست، بررسی شود.

*خطاهای کلی غیر منتظره

 1. فرمت پلیت نامناسب است، بررسی شود.
 2. رقعت ها به صورت درست تهیه نشده اند.
 3. خطای واضح در پروتکل، بررسی شود.
 4. مقدار چشمی برابر با مقدار الایزا رید نیست، آلودگی بررسی شود، فیلتر ها چک شود، طول موج مناسب انتخاب شود.

منبع: کتاب The ELISA Guidebook


برچسب‌ها: الایزا, خطای الایزا, خطای رایج در الایزا, اشتباه الایزا, Elisa Error
+ نوشته شده در  دوشنبه 1392/05/21ساعت 22:53  توسط امیر  | 


سلام به همه ی دوستان خوب آزمایشگاهیم.شرمنده که دیر به دیر اپدیت میکنم.

امروز با معرفی یک سایت کره ای در زمینه ی انگل شناسی پزشکی در خدمت شما هستم.

وب سایت اطلس انگل شناسی پزشکی در درجه اول با هدف ارائه مواد آموزشی برای دانشجویان پزشکی است،تمام کاربران حرفه ای درتمام زمینه های پزشکی و پیرا پزشکی میتوانند به این سایت مراجعه کنند.

این سایت  شامل اطلاعاتی در زمینه ی پروتوزوآها، نماتودها، ترماتودها، سستودها و بندپایان و همچنین اطلاعاتی  در مورد مورفولوژی، چرخه حیات، توزیع جغرافیایی، علائم، پیشگیری، و... آنها میباشد.

این وب سایت تحت نظر انجمن کره و با مدیریت دکتر  Jong-Yil Cha و دکتر Kyung-Hwan Joo  وبا
پشتیبانی فنی از مرکز تحقیقات پزشکی اطلاعات کره اداره میشود.

امیدوارم نهایت استفاده رو از سایت ببرید.

اینم آدرس سایت:http://atlas.or.kr/index.html

تابعد یا حق

+ نوشته شده در  یکشنبه 1391/09/26ساعت 23:9  توسط داوود رجبیان( علوم آزمایشگاهی یزد)  | 

امروز میخواهم  به یک وبلاگ خوب در زمینه ی خون شناسی بپردازم وبلاگی بسیار کاربردی در حوزه پزشکی،بهداشت،سلامتی و به خصوص در زمینه مطالب آزمایشگاهی؛ که با مدیریت آقای علی اصغر صفری فرد اداره میشه.ایشون کارشناس ارشد هماتولوژی و عضو رسمی انتقال خون ایران هستند.

در همین زمینه کتابچه های الکترونیکی کاربردی تالیف خود آقای صفری در این وبلاگ وجود داره که از این جمله میشه به کتابهای زیر اشاره کرد:

وب سیاری کتابچه های کاربردی دیگر که بهتر است خودتان آنها را در اینجا ببینید.

 

 


برچسب‌ها: معرفی وبلاگ, علوم آزمایشگاهی, خون شناسی
+ نوشته شده در  دوشنبه 1391/06/13ساعت 17:2  توسط داوود رجبیان( علوم آزمایشگاهی یزد)  | 

در آستانه چهارمین سال آغاز به کار وبلاگ جامع علوم آزمایشگاه تصمیم گرفتیم که به مناسبت این روز نظرخواهی کاملی را در مورد برنامه های سایت / وبلاگ و همچنین برخی از سوالات مورد پرسش بچه های علوم آزمایشگاهی تدارک ببینیم، هدف از این نظر خواهی نیازسنجی درخواست های فعالین علوم آزمایشگاهی و کمک در شناسایی جایگاه رشته خودمان و همچنین شناسایی جایگاه گرایش های ارشد و تحصیلات تکمیلی در بین بچه های علوم آزمایشگاهی است.شرکت در نظر سنجی برای همه آزاد است و از اول شهریور ۱۳۹۱ تا اول مهر ۱۳۹۱ در دسترس شما قرار خواهد گرفت. امیدواریم که نتایج این نظرسنجی کمک کننده ادامه راهمان یعنی اتحاد بچه های علوم آزمایشگاهی در رسیدن به اهداف خود باشد. از همه عزیزان هم به خاطر این که وقت گرانبهاشون را می گیریم معذرت می خواهیم.

 • ورود به صفحه نظرسنجی
 • ورود به صفحه ویژه نظرسنجی(توضیحات، مقدمه و ... )

مدت زمان نظر سنجی به پایان رسیده هست و لینک ها غیر فعال شده اند.

 


برچسب‌ها: نظرسنجی آزمایشگاهی, علوم آزمایشگاهی
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1391/06/01ساعت 9:11  توسط امیر  | 

 

سلام، وبلاگ جامع علوم آزمایشگاهی وارد چهارمین سال تولد خود شد. امیدواریم که تو این مدت که مهمون شما بودیم توانسته باشیم گامی هر چند کوچیک در ادای دین خود به رشته علوم آزمایشگاهی برداشته باشیم و با همراهی شما عزیزان در آینده، هر روز نسبت به ادای وطیفه خودمون موفق تر شویم. برای این منظور نیازمند همراهی شما دوست داران علوم آزمایشگاهی هستیم پس با ما مثل همیشه همراه باشید. 

در آستانه چهارمین سال شروع به کار وبلاگ، سایت/وبلاگ جامع علوم آزمایشگاهی نظرسنجی مفصلی را برای فعالین عرصه مجازی رشته علوم آزمایشگاهی تدارک دیده است که در چند روز آینده به صورت عمومی منتشر خواهد شد. از همه شما درخواست داریم که با مشارکت خود در این نظرسنجی( که براش دوستان کلی زحمت کشیدن) که برای اولین بار در چنین سطحی انجام خواهد گرفت، ما را در شناخت شرایط فعلی رشته علوم آزمایشگاهی یاری فرمائید. امیدواریم که نتایج این نظرسنجی هم کمکی کوچکی در شناخت هر چه بهتر این رشته برای مسئولین باشد. خبرهای تکمیلی را در چند روز آینده از طریق وبلاگ، سایت و ایمیل در اختیار شما قرار خواهیم داد.


برچسب‌ها: علوم آزمایشگاهی, وبلاگ جامع علوم آزمایشگاهی
+ نوشته شده در  سه شنبه 1391/05/31ساعت 22:14  توسط امیر  | 

این بازی های فلش در عین حالی که جذابیت بسیار خاصی دارند نکات علمی و بسیار دقیقی هم دارند که در هنگام بازی کردن با انا برخورد می کنیم. در زیر لیست انها را ذکر کردیم. با کلیک بر روی انها به صفحه بازی بروید. این مطلب به نقل از سایت nobelprize.org در سایت درج شده است.برای اینکه بتوانید از بازی ها (برخی از انها )استفاده کنید باید عضو سایت هم شوید ولی بعد از لود صفحه بازی از طریق فایل فلش هم میتوانید عضو شوید.

+ نوشته شده در  شنبه 1391/05/28ساعت 8:53  توسط خراسانی(علوم ازمایشگاهی تهران)  | 

 

زلزله تبریز


+ نوشته شده در  دوشنبه 1391/05/23ساعت 3:48  توسط امیر  | 

سلام دوستان عزیز. در این چند ماه گذشته نظرات زیادی در مورد عدم بارگزاری عکسا دریافت می کنیم خواستیم یه توضیحی در این مورد بدیم که، این مشکل ناشی از وبلاگ نیست و ما همیشه عکسای و فایلای وبلاگ را در سرویس های معتبری مانند llive و همچنین Meidafire و سرویس های معتبر دیگر بارگزاری می کنیم ولی مشکلی که همیشه هست و وجود داشت و خواهد بود ... شدن این سرویس ها است که خارج از توان ماست درسته به غیر زحمت و دوباره کاری هیچ خیری واسه ما نداره ولی مجبوریم به این شرایط تن دهیم. هر عکسی در هر قسمتی از وبلاگ لود نشد حتما بهمون خبر بدید تا ما هم آنها را دوباره بارگزاری کنیم امیدواریم که سرویس های جدید ... نشن که باز ما شرمنده شما عزیزان نشویم. با تشکر
+ نوشته شده در  سه شنبه 1391/05/17ساعت 2:39  توسط امیر  | 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
مطالب قدیمی‌تر