علوم آزمایشگاهی | Lab sciences

علوم آزمایشگاهی ، مطالب آزمایشگاهی ، معرفی تکنیک ها و روشهای آزمایشگاهی برای شناسایی بیماری هاو ...

عیدتان مبارک این گل ها هم تقدیم شما  

 

سلام دوستان . از بس این بلاگفا سیاست بازی می کند که نگو.......امشب چند تا لینک و پسورد در اختیار شما قرار می دهم ، امیدوارم که مفید باشند :

 • دسترسی به انتشارات HINARI که زیر نظر WHO فعالیت می کند و شامل تمام مقالات و تحقیقات سال و به روز هستند .
 • برای ورود به سایت کلیک کنید .یوزر و پسورد را وارد کنید .(در قسمت Login که بالای صفحه سمت راست قرار دارد .)
  یوزر و پسورد در بخش نظرات قرار دارد .

***

 • سایت " ژورنال های پزشکی استرالیا " که رایگان است .
 • برای ورود به سایت کلیک کنید.
+ نوشته شده در  دوشنبه 1388/06/30ساعت 0:14  توسط امیر  | 

  • روشهاي رايج و سريع ميكروب شناسي جهت شناسائي باكتريها و قارچها ۶(حلاليت در صفرا )
  • برای دیدن لیست کل تست ها بحث شده در وبلاگ به اینجا بروید.

استرپتوكوك پنومونيه داراي يك آنزيم اتوليتيك فعال است كه ديوارة سلولي خود ارگانيسم را در طي تقسيم سلولي ليز مي‌كند. هنگاميكه ارگانيسم تحت تأثير يك نمك صفراوي قرار گيرد (دزوكسي كولات سديم) ارگانيسم سريعاً اتوليز مي‌گردد (روش 6-2). ساير استراپتوكوكهاي آلفا هموليتيك داراي اين آنزيم فعال نبوده و در صفرا حل نخواهد شد. آزمايش حلاليت در صفرا ممكن است هميشه كارگر نباشد، زيرا كلني‌هاي كهنه ممكن است آنزيم فعالشان از بين برود. بنابراين استرپتوكوكهاي غيرقابل حل در صفرا كه شبيه پنوموكوك به نظر مي‌رسند بايد توسط ساير روشها، جهت شناسائي بيشتر مورد آزمايش قرار گيرند.

روش آزمايش

اصول: استرپتوكوك پنومونيه در حضور سورفاكتانت دزوكسي كولات سديم (يكي از مهمترين تركيبات صفراوي) سريعاً اتوكاتاليز (اتوليز) مي‌شود. اگر كلني كشت ميكروبي در مدت 30 دقيقه توسط سورفاكتانت يا دترجنت تخريب شده و از بين برود پنوموكوك بودن آن مشخص مي‌شود.

روش انجام ازمایش

 1. محلول نمك صفراوي را به ترتيب زير تهيه نمائيد. محلول 10% دزوكسي كولات سديم را در آب مقطر تهيه نموده و در درجه حرارت اتاق نگهداري نمائيد. در صورتيكه معرف استريل باشد مي‌توان به مدت 6 ماه آنرا نگهداري نمود.
 2. يك كلني مجزا در پليت آگار خوندار يا آگار شكلاتي انتخاب كرده و يك قطره از محلول نمك صفراوي را مستقيماً بر روي آن مي‌ريزيم.
 3. پليت را در يك سطح بسيار مسطح قرار دهيد. اين كار از شسته شدن كلني‌هاي غيرپنوموكوكي كه منجر به ايجاد واكنش‌هاي مثبت كاذب مي‌گردد جلوگيري مي‌كند. اجازه دهيد كه پليت خشك شود. قرار دادن پليت در انكوباتور سرعت واكنش را تسريع مي‌كند.
 4.  وقتي كه معرف خشك شد (تقريباً 15 دقيقه) آن ناحيه را از نظر ناپديد شدن يا پهن شدن كلني اوليه كه نشان دهنده حلاليت در صفرا است مورد بررسي قرار می دهیم .

تست حلالیت در صفرا مثبت در کلنی

برسی نتایج

در زير قطره محلول نمك صفراوي استرپتوكوك پنومونيه ناپديد مي‌شود اما بقيه استرپتوكوك‌ها تحت تأثير اين محلول قرار نمي‌گيرند و بعد از خشك شدن محلول كلني‌ها به صورت برجسته و آشكار باقي مي‌مانند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/06/29ساعت 22:9  توسط امیر  | 

عکس ها بازبینی شدند.

ازمایش میکروسکوپی ادرارامیدوارم که مطالب وبلاگ خسته کننده نباشد . در ضمن از نظرات دوستان هم تشکر می کنم . قبلا در مورد آزمایش ادرار و مقدمات آن در دو پست گذشته صحبت کرده ام و در ادامه این مباحث به بخش میکروسکوپی برسی ادرار رسیدیم . برای اینکه بیشتر در جریان قرار بگیرید به دو لینک زیر زیر هم سری بزنید . در این پست ابتدا طرز تهیه اسلاید برای برسی میرکروسکوپی و بعد سلولها و ترکیبات میکروسکوپی ادرار برسی خواهد شد . هم چنین در مورد انگل ها و باکتری های موجود در داخل ادرار هم مطالبی بیان خواهد شد . در پایان هم رنج نرمال سلولها و ترکیبات مختلف را در ادرار قرار می دهم . امیدوارم که مفید باشد . منتظر نطرات سازنده شما هستم . موفق باشین

 

مطلب مرتبط :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/06/26ساعت 4:11  توسط امیر  | 

سلام

تا به حال به سایتی مانند دانشگاه ها و کتابخانه های بسیار معتبر و نامدار جهانی رفته اید ؟ شاید برای یک بار هم شده به اینا برخوردید . منابع و اطلاعاتی که این سایتا در اختیار کاربر قرار می دهند برای من که در حد یک رویا است . از بس اطلاعات و کتاب معتبر در دسترس دارید که نمی توانید حتی تعداد صفحاتش را مشخص کنید . اما باید یه نکته را توجه کرد استفاده از این کتابخانه ها مخصوص کاربرانی است که کلی هزینه برای ثبت نام و عضو شدن پرداخت می کنند . بازمممم امااااا...............

  همیشه یه راه فراری است .

در چند پست می خوام پسورد چند سایتو در اختیارتان قرار دهم که واقعا برای من که جذاب بود اما مطمئن هستم که شما هم از این همه اطلاعات سایتا تعجب خواهید کرد میگید نه منتظرم نظراتتون هستم .

اولین پسورد مال مرکز پزشکی McGraw-Hill  است . هر کتابی که دوست دارید در اختیار دارید . کلی مقاله تاپ ، عکس ، توضیح بیماری ها و ....... در اختیار شما است . در ضمن شاید بن بشه چون بالاخره غیر قانونیه پس عجله کنید تا این مخزنو از دست ندهید .

 • برای ورود به سایت کلیک کنید .
 • یوزر و پسورد را وارد کنید .
 • یوزر و پسورد در بخش نظرات قرار دارد .
+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/06/24ساعت 5:19  توسط امیر  | 

عوامل اتيولوژيك عفونت نازوفارنكس و اروفارنكس

درود بر دوستان

در ادامه بحث های مربوط به تنفس و باکتری ، عوامل اتیلوژی نازوفارنکس و اروفارنکس را با شما هستم .برای مشاهده مطالب قبلی در این زمینه به لینک های زیر بروید :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 1388/06/22ساعت 19:27  توسط امیر  | 

اساساَ ميكروارگانيسم‌ها تنها بواسطه چند مكانيسم آسيب زائي، سبب بيماري مي‌گردند. از آنجائيكه ‌اين مكانيسم‌ها مربوط به عفونت‌هاي دستگاه تنفس است بطور كامل شرح داده مي‌شوند. هر ميكروارگانيسمي‌كه موجب بيماري مي‌گردد، بايد توانائي كسب مواد غذائي جهت رشد و رسيدن به تعداد كافي براي‌ ايجاد علائم بيماري را داشته باشد. بنابراين اغلب عوامل بيماري زاي دستگاه تنفس بايد ابتدا به مخاط دستگاه تنفس بچسبند. حضور فلور طبيعي و دفاع ميزبان چسبيدن ميكروارگانيسم‌ها را تحت تأثير قرار مي‌دهند. بقاء يا رشد در بافت ميزبان بدون ‌ايجاد اثرات زيان‌آور كلونيزاسيون ناميده مي‌شود. بجز در مورد ميكروارگانيسم‌هائي كه مستقيماً از طريق تنفس به داخل ريه راه مي‌يابند. تمام عوامل بيماريزا بايد ابتدا كلونيزه شده و قبل از‌ايجاد علائم مضر به تعداد كافي برسند.

 

باكتريهائي كه داراي فاكتورهاي اختصاصي چسبندگي هستند شامل استرپتوكوكهاي پيوژنز، كه ديواره سلولي آن حاوي ليپوتايكوئيك اسيد و پروتئين‌هاي خاص (پروتئين M و ساير پروتئين‌ها)، يك لايه قابل مشاهده از كرك (Fuzz) كه باكتري را احاطه نموده مي‌باشد. ساير باكتريهائي كه داراي كمپلكس‌هاي چسبندگي ليپوتايكوئيك اسيد هستند شامل استافيلوكوك اورئوس و برخي از استرپتوكوكهاي ويريدانس مي‌باشند. بسياري از باكتريهاي گرم – منفي خصوصاً انتروباكترياسه، گونه‌هاي لژيونلا، گونه‌هاي سودوموناس، بوردتلا پرتوسيس، و گونه‌هاي هموفيلوس (و گونه‌هاي اكتينومايسس كه گرم – مثبت مي‌باشد)، بواسطه وجود ساختمانهاي سطحي انگشت مانند پروتئيني كه فيمبريه (fimbriae) ناميده مي‌شوند، توانائي چسبيدن به سطوح مخاطي را دارند. فيمبريه اغلب پيلي (Pili) ناميده مي‌شود، ولي‌اين لغت از نظر تكنيكي جهت ساختمانهاي مشابه كه براي واكنش‌هاي جنسي استفاده مي‌شوند مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ويروسها يا داراي هماگلوتينين (ويروسهاي انفلوآنزا) و يا ساير پروتئين‌هائي كه بواسطه آن مي‌توانند به اپيتليوم ميزبان بچسبند، مي‌باشند. پس تا این جا مرحله چسبیدن پاتوزن به مخاط برسی شد اما ادامه را در ذیل دنبال می کنیم .

توليد سموم خارجي سلولي يكي از اولين مكانيسم‌هاي آسيب زائي بود كه در ميان باكتريها كشف شد. برخي قارچها توانائي ‌ايجاد توكسين را داشته كه نقش مهمي‌در بيماري ميزبان بازي مي‌كند، اما توانائي توليد توكسين در ميان قارچهائي كه سبب بيماري دستگاه تنفس مي‌گردند به اثبات نرسيده است. كورينه باكتريوم ديفتريا يك مثال از باكتريهائي است كه‌ايجاد بيماري آنها از طريق عمل سموم خارج سلولي مي‌باشد.


وقتي ارگانيسم در سيستم تنفسي فوقاني كلونيزه مي‌شود، سمي‌را توليد مي‌كند كه به طور سيستميك منتشر شده و ترجيحاً به سلولهاي عصبي و سلولهاي عضلاني قلب متصل مي‌گردد. رشد ك. ديفتريا سبب نكروز اپيتليوم مخاطي شده و‌ايجاد غشاء ديفتريتيك (كاذب) مي‌نمايد، كه مي‌تواند از قسمت مخاط بيني قدامي‌به برونشها گسترش يافته و يا در نقاطي كه معمولاً بين نواحي لوزه‌اي و اطراف آن مي‌باشد، محدود گردد. غشاء كاذب سبب زخم شدن گلو شده و در عمل تنفس و بلع اختلال‌ايجاد مي‌كند. اگر چه سوشهاي غير سم زاي كه ديفتريا نيز سبب بيماري مي‌گردند، بيماري آنها ملايم تر از انواع توكسين زا مي‌باشد. ژن توكسين بوسيلة فاژ به باكتري منتقل مي‌گردد.

 • برخي از سوشهاي سودوموناس آئروجينوزا توكسيني توليد مي‌كنند كه شبيه توكسين ديفتري مي‌باشد.‌اينكه‌ايا‌اين توكسين مي‌تواند در پاتوژنز عفونت تنفسي يا سودوموناس آئروجينوزا مشاركت نمايند ، هنوز به اثبات نرسيده است بوردتلاپرتوسيس، عامل سياه سرفه، نيز توليد توكسين مي‌نمايد. نقش‌اين توكسين‌ها در‌ايجاد بيماري واضح نيست. نقش آنها ممكن است ممانعت از فعاليت سلولهاي فاگوسيتيك يا تخريب سلولهاي دستگاه تنفس باشد.


استافيلوكوك اورئوس و استرپتوكوكهاي بتاهموليتيك آنزيم‌هاي خارجي سلولي توليد مي‌كنند كه عمل آنها تخريب سلولها يا بافت‌هاي ميزبان است. محصولات خارج سلولي استافيلوكوك در‌ايجاد نكروز بافتي و تخريب سلولهاي فاگوسيتيك كمك نموده و در پديدة تشكيل آبسه همراه با عفونت‌هاي‌ايجاد شده بوسيله اين ارگانيسم مشاركت مي‌نمايد. گر چه استافيلوكوكوس اورئوس را مي‌توان از نمونه حلق بازيافت نمود، اما‌ايجاد فارنژيت بوسيلة آن به اثبات نرسيده است. آنزيم‌هاي استرپتوكوك از جمله هيالوروئيداز موجب انتشار سريع باكتري مي‌گردند. بسياري از عوامل اتيولوژيك درگير در عفونت دستگاه تنفس نيز مي‌توانند توليد توكسين‌ها و آنزيم‌هاي خارج سلولي نمايند.


علاوه بر مكانيسم اتصال و توليد توكسين، پاتوژنها بواسطه رشدشان در بافت ميزبان موجب بيماري مي‌گردند، كه با عمل طبيعي بافت تداخل‌ايجاد نموده و موجب جذب عوامل‌ايمني ميزبان مانند نوتروفیل ‌ها و ماكروفاژها مي‌گردند. بهر صورت ‌اين سلولها سعي مي‌كنند تا پاتوژنهاي مهاجم را از بين برده و بافت تخريب شده ميزبان را ترميم كنند. اما با گسترش واكنش‌هاي بعدي، به دليل فاكتورهاي ‌ايمونولوژيك غيراختصاصي‌تر جذب شده به ناحيه عفوني، تخريب بافتي ميزبان افزايش مي‌يابد. عفونت‌هاي ويروسي تنفسي معمولاً بدين گونه پيشرفت مي‌كنند. همچنين بسياري از انواع پنوموني مانند پنوموني‌هاي‌ايجاد شده بوسيلة استرپتوكوكوس اورئوس، هموفيلوس انفلوآنزا، نايسريامننژيتيدس، برانهاملاكاتاراليس، مايكوپلاسماپنومونيه، و بيشتر باسيل‌هاي گرم منفي نيز بدين طريق‌ايجاد مي‌گردند. آسپيراسيون مقادير كمي‌از مواردي كه در اورفازنكس وجود دارد، مانند آنچه كه در خواب اتفاق مي‌افتد، نقش مهمي‌در پاتوژنز بسياري از انواع پنوموني دارد.


توانائي فرار از مكانيسم‌هاي دفاعي ميزبان مكانيسم ويرولانس ديگري است كه برخي از عوامل پاتوژن دستگاه تنفس مانند استرپتوكوكوس پنومونيه، نيسريا مننژيتيديس، هموفيلوس آنفلوآنزا، كلبسيلا پنومونيه، سودوموناس آئروجينوزاي موكوئيد، كريپتوكوكوس نئوفورمانس و ساير باكتريهائي كه داراي پلي‌ساكاريد كپسولي هستند از آن استفاده مي‌كنند. پلي‌ساكاريد كپسولي سبب ممانعت از بلع ميكروارگانيسم بوسيله سلولهاي فاگوسيت ميزبان و محافظت از آنتي ژنهاي سوماتيك در برابر‌ايمنوگلبولين‌هاي ميزبان مي‌گردد. مواد كپسولي با مقادير فراوان بوسيله برخي از باكتريها مانند پنوموكوك توليد مي‌شود. آنتي ژن پلي‌ساكاريدي محلول پنوموكوك مي‌تواند به آنتي باديهاي ميزبان متصل شده و آنها را كه به عنوان اپسونين وارد عمل شده‌اند سركوب نمايند. اثبات شده است كه پلي‌ساكاريد كپسولي اصلي ترين مكانيسم ويرولانس در هموفيلوس انفلوآنزا، استرپتوكوك پنومونيه و نيسريا مننژيتيديس مي‌باشد، چون واكسن ساخته شده بر عليه آن مي‌تواند افراد را از بيماري‌ايجاد شده بوسيله اين باكتريها محافظت نمايد.


برخي از پاتوژنهاي تنفسي بوسيله تكثير در داخل سلول ميزبان از دست سيستم‌ايمني فرار مي‌كنند. كلاميدياتراكوماتيس، كلاميدياپسيتاسي و تمام ويروسهائي كه در داخل سلول ميزبان تكثير مي‌يابند از آن جمله‌اند.‌اين عوامل داراي روشهائي هستند كه مي‌توانند وقتي بوسيلة سلولهاي فاگوسيت غيرحرفه‌اي ميزبان بلعيده شدند از آنها خارج شوند و بدين طريق از فاكتورهاي‌ايمني هومورال ميزبان، تا زماني كه سلول فاگوسيت به طور كامل تخريب شده و به عنوان يك عامل خارجي مورد حمله قرار گيرد، محافظت مي‌شوند. يك دسته بندي ثانويه از عوامل‌ايجاد كننده عفونت دستگاه تنفسي آنهائي هستند كه بطور فعال بوسيلة سلول‌هاي فاگوسيت ميزبان برداشته شده (معمولاً ماكروفاژها) و در داخل آنها تكثير مي‌يابند. لژيونلا، ليستريا، برخي از گونه‌هاي سالمونلا، پنوموسيستيس كاريني و هيستوپلاسما كپسولاتوم برخي از انگلهاي داخل سلولي شايع هستند.


مايكوباكتريوم توبركلوزيس يك پاتوژن داخل سلولي كلاسيك مي‌باشد. در سل اوليه ارگانيسم بواسطه ذرات آئروسل كوچك حاوي تعدادي باسيل سل (droplet nucleus) به آلوئول‌ها حمل مي‌شوند (حداقل دوز عفوني در‌اين مورد كم است). در آنجا باسيل سل بوسیله  ماكروفاژهاي آلوئولي فاگوسيت شده و آنها بدين طريق به نزديك ترين غده لنفاوي، كه معمولاً در ناف ريه يا در ساير غدد زنجيرة مدياستين است، حمل مي‌گردند. در داخل غده لنفاوي ارگانيسم به آهستگي در ماكروفاژها تكثير نموده، آنها را تخريب كرده و بوسيله ساير سلولهاي فاگوسيت‌اين عمل تكرار مي‌گردد. در داخل محيط محافظت شده ماكروفاژها، باسيل سل تكثير يافته و به يك مقدار بحراني مي‌رسد، و از ماكروفاژهاي تخريب شده در سيستم لنفاتيك به جريان خون راه پيدا مي‌كنند. بدين طريق باكتريمي‌ايجاد شده و باسيل سل به ساير نقاط بدن حمل مي‌گردد. در اغلب موارد، سيستم‌ايمني ميزبان در‌اين مرحله در كشتن باسيل از خود كفايت لازم را نشان مي‌دهد، تعداد كمي‌از باسيل‌هاي ذخيره شده و زنده ممكن است با غلبه بر ميزبان به طريق‌ايمنولوژيك يا فيزيولوژيك، سبب شكسته شدن كانون خفته باسيل سل شده و‌ايجاد بيماري نمايند (سل ثانويه).

نکروز

در برخي از بيماران مبتلا به نقص‌ايمني اوليه، باكتريمي‌اوليه موجب بذرپاشي باكتريها در سراسر بدن ميزبان كه قادر به كنترل آن نيست گرديده و منجر به سل منتشره يا ارزني (military) مي‌شود. رشد باكتريها در داخل ماكروفاژها و هيستيوسيت‌هاي ميزبان در ريه سبب هجوم سلولهاي افكتور مانند لنفوسيت‌ها، نوتروفيل‌ها و هيستيوسيت‌ها شده و گرانولوما و سپس تخريب بافتي و حفره سلي‌ايجاد مي‌گردد. ضايعه به طور مشخص يك بافت بي شكل و نيمه جامد بوده كه شبيه پنير به نظر مي‌رسد، بنابراين به آن نام نكروز پنيري (Caseation neerosis) را داده‌اند.

 • بافت عفوني يا ارگانيسم‌هاي آن مي‌توانند به برونشيولها و برونش‌ها گسترش يابند. در‌اين مناطق است كه باكتري مي‌تواند از طريق ترشحات دستگاه تنفس، سرفه يا ساير اشكال انتقال به قرباني بعدي رسيده و يا در ساير نقاط ريه بيمار منتشر شود.

عفونت قسمتهاي فوقاني دستگاه تنفس (URT)


ميكروارگانيسم‌هائي كه موجب بيماري در نازوفارنكس و فارنكس مي‌گردند بايستي به اپيتليوم مخاطي تماس يافته، چسبيده و تكثير گردند. باكتريهائي كه بوسيلة ذرات آئروسل منتقل مي‌شوند عبارتند از نيسريا، مننژيتيديس، بوردتلاپرتوزيس و كورينه باكتريوم ديفتريا و بسياري از ويروسها. برخي از باكتريها بوسيلة ترشحات يا از طريق تماس نزديك در مكانهاي سربسته يا مكانهائي كه بهداشت پائيني دارند انتقال مي‌يابند. گونه‌هاي مايكوپلاسما و استرپتوكوك پيوژن بدين طريق انتقال مي‌يابند. گرچه باكتريها و قارچهاي زيادي از نمونه‌هاي گرفته شده از قسمتهاي فوقاني دستگاه تنفس جدا مي‌شوند اما تعداد بسيار كمي‌از آنها موجب‌ايجاد بيماري حقيقي در‌اين مناطق مي‌گردند.
بايد دانست كه اكثر گلودردها ويروسي هستند. تنها 10-5 درصد گلو دردهاي بالغين و 20-10 درصد گلو دردهاي بچه‌ها با عفونت‌هاي باكتريال همراه است.

ادامه دارد . . .

+ نوشته شده در  شنبه 1388/06/21ساعت 17:47  توسط امیر  | 

 • در یکسری مقاله و پست در صدد ان هستم تا عفونت ها میکروبی و کلا هر چی که بین میکروب و دستگاه گوارشی است را ذکر کنم . با مقدمه ای این سری پست ها را آغاز می کنم امیدوارم که مطالب مفیدی برای شما باشد .

 

ملاحظات عمومي، آناتومي‌و وضعيت طبيعي دستگاه تنفس

دستگاه تنفسي از مسير بيني و دهان شروع شده، از نازوفارنكس و اروفارنكس گذشته و از طريق تراشه به ريه ختم مي‌گردد. تراشه به دو برونش تقسيم شده كه هر برونش نيز به برونشيول تقسيم مي‌گردد. كوچكترين برانش به آلوئول ختم مي‌گردد. چندين مكانيسم غيراختصاصي از دستگاه تنفسي در قبال عفونت محافظت بعمل مي‌آورند: موهاي بيني و مسيرهاي پرپيچ و خم و لايه مخاطي مخروطي شكل بيني، IgA ترشحي و مواد ضد باكتريال غيراختصاصي (ليزوزيم) در ترشحات تنفسي، مژه‌ها و لايه مخاطي تراشه و رفلكس‌هائي مانند سرفه، عطسه و بلع ‌اين مكانيسم‌ها از ورود مواد خارجي به برونش‌ها و عبور آنها به ريه جلوگيري مي‌كنند. اگر ذراتي توانستند از اغتشاش جريان هوا و فعاليت پاك كنندگي موكوسي مژه‌اي فرار كرده و وارد آلوئول شوند، ماكروفاژهاي آلوئولار آنها را بلع كرده و به سيستم لنفاتيك تحويل مي‌دهد. بعلاوه فلور طبيعي نازوفارنكس واروفارنكس از كلونيزاسيون ميكروارگانيسم‌هاي پاتوژن در قسمتهاي بالاي دستگاه تنفس جلوگيري مي‌كنند. بنابر آنچه كه در قبل گفته شد مي‌توان دستگاه تنفس را به دو ناحيه فوقاني (URT) كه شامل اروفازنكس و نازوفانكس مي‌باشد و تحتاني (LRT) كه شامل لارنكس، ناي، كيسه‌هاي هوائي و ريه مي‌باشد تقسيم نمائيم.

 

فلور دستگاه تنفس

در ليست زیر باكتريهائي كه به عنوان فلور نرمال از ميزبان سالم جدا مي‌شوند دسته بندي گرديده‌اند. برخي از باكتريهائي كه تحت شرايط معيني موجب بيماري شده اما اغلب از دستگاه تنفس ميزبان سالم جدا مي‌شوند نيز در این پست آمده است. تحت شرايط معين و به دلايل ناشناخته (شايد به دليل تخريب قبلي بوسيله  ويروسها) كاهش‌ايمني ميزبان، يا به دليل تخريب فيزيكي اپتيليوم دستگاه تنفس به دليل سيگار و غيره ‌اين باكتريها موجب بيماري مي‌گردند. ارگانيسم‌هاي جدا شده از مناطق استريل دستگاه تنفس با روشهائي خاص (كه از آلودگي آن با فلور نرمال پرهيز مي‌شود) بايستي به طور دقيق شناسائي شده و به پزشك گزارش گردند. برخي از باكتريها به هر تعدادي كه جدا شوند بواسطه وجود فاكتورهاي ويرولانس به عنوان عوامل پاتوژن شناخته شده و در ليست زير آورده شده‌اند. محيط‌هاي انتخابي زيادي حتي با وجود فلور نرمال جهت جداسازي‌ اين باكتريها طراحي شده‌اند.

 

ارگانيسم‌هائي كه به طور شايع در نازوفارنكس و اروفازنكس افراد سالم وجود دارند.

 • پاتوژنهاي نادر
 1. استرپتوكوكهاي غير هموليتيك
 2. استافيلوكوك‌ها
 3. گونه‌هاي كورينه باكتريوم
 4. استافيلوكوكهاي كوآگولاز – منفي
 5. گونه‌هاي نايسريا بجزن – مننژيتيديس و ن. گنوره
 6. گونه‌هاي لاكتوباسيل
 7. گونه‌هاي ويلونلا
 8. اسپيروكت‌ها
 • پاتوژنهاي ممكن
 1. اسينتوباكتر
 2. استرپتوكوك‌هاي ويريدانس
 3. استرپتوكوكهاي بتاهموليتيك
 4. استرپتوكوك پنومونيه
 5. استافيلوكوك اورئوس
 6. كورينه باكتريوم ديفتريا
 7. نايسريا مننژيتيديس
 8. كريپتوكوكوس نئوفورمانس
 9. گونه‌هاي مايكوپلاسما
 10. هموفيلوس آنفلوانزا
 11. هموفيلوس پاراآنفلوآنزا
 12. برانهاملاكاتاراليس
 13. گونه‌هاي كانديدا
 14. ويروس هرپس سيمپلكس
 15. انتروباكترياسه
 16. گونه‌هاي مايكوباكتريوم
 17. گونه‌هاي سودوموناس
 18. قارچهاي رشته‌اي
 19. كلبسيلا اوزونه
 20. ايكنلاكورودنس
 21. گونه‌هاي باكتروئيدس
 22. گونه‌هاي پپتواسترپتوكوك
 23. گونه‌هاي اكتينومايسس
 24. پاتوژنهاي دستگاه تنفس
 • پاتوژنهاي دستگاه تنفس
 1. كورينه باكتريوم ديفتريا (سوشهاي توليد كننده توكسين)
 2. نايسريا گنوره
 3. مايكوباكتريوم توبركلوزيس
 4. مايكوپلاسما پنومونيه
 5. كلاميديا تراكوماتيس
 6. كلاميديا (TWAR) پنومونيه
 7. بوردتلا پرتوزيس
 8. گونه‌هاي لژيونلا
 9. پنوموسيستيس كاريني
 10. گونه‌هاي نوكارديا
 11. هيستوپلاسما كپسولاتوم
 12. كوكسيديوئيدس‌ايميتيس
 13. كريپتوكوكوس نئوفورمانس (ممكن است از بيماران بدون بيماري جدا شوند)
 14. بلاستومايسس درماتيديس
 15. ويروسها (ويروس سنسيتيال تنفسي، آدنوويروس‌ها، انتروويروسها، هرپس ويروسها، ويروسهاي آنفلوانزا و پاراانفلوانزا، رينوويروسها)
 16. پاتوژنهاي نادر دستگاه تنفس
 17. فرانسيسلاتولارنسيس
 18. باسيلوس آنتراسيس
 19. يرسينيا پستيس
 20. كوكسيلابورنتي
 21. سودوموناس سودومالئي
 22. كلاميديا پسيتاسي
 23. گونه‌هاي بروسلا
 24. گونه‌هاي سالمونلا
 25. پاستورلا مولتوسيدا
 26. كلبسيلا رينواسكلروماتيس
 27. انگلها

ادامه دارد ....

 

+ نوشته شده در  جمعه 1388/06/20ساعت 22:15  توسط امیر  | 

گلبول های قرمز (اریتروسیت ها ) جز کوچکترین سلولهای بدن هستند که ۲۵ درصد کل سلولهای بدن را تشکیل می دهند . دوستان آزمایشگاهی اگاهند که شناسایی مورفولوژی گلبول ها در زیر میکروسکوپ برای برسی ناهنجاری های گوناگون استفاده می شود . هر گونه تغییر در اندازه و شکل و کلا ساختمان ظاهری این سلولها نشانه بسیار خوبی برای تشخیص بعضی از بیماری ها است .

گلبول های قرمز

در این پست مرفولوژی گلبولهای قرمز را برسی می کنیم . مطالب و عکس ها را از خون شناسی ویلیامز گرفته ام . برای دیدن توضیحات و عکس ها به ادامه مطلب بروید .


برچسب‌ها: گلبول قرمز, مورفولوژی گلبول قرمز
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 1388/06/20ساعت 4:35  توسط امیر  | 

سلام دوستان

من به کمک دوستان یکسری لام های مربوط به انگل و تک یاخته را که خودمان تهیه کرده ایم را  کم کم برای استفاده دوستان در وبلاگ قرار می دهم امیدوارم که مفید باشند .

برای بزرگنمائی عکس ها ، بر روی عکس ها کلیک کنید .

عناوین لام ها

 راست - بالا :

 1.  شیزونت نسجی پلاسمودیوم ها
 2.  امیبوئید پلاسمدیوم ویواکس
 3. امیبوئید پلاسمدیوم ویواکس

 راست - پایین :

 1.  اکینوکوکوس گرانولوزوس
 2. شیزونت پلاسمودیوم ویواکس
  
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/06/19ساعت 19:4  توسط امیر  | 

 • روشهاي رايج و سريع ميكروب شناسي جهت شناسائي باكتريها و قارچها ۵(اندول نقطه ای )
 • برای دیدن لیست کل تست ها بحث شده در وبلاگ به اینجا  بروید.

در ادامه تست های مربوط به شناسایی باکتری ها  امروز این تست را برای بحث انتخاب کردم . ارگانيسم‌هايي كه داراي آنزيم تريپتوفاناز هستند قادر به تجزيه اسيد آمينه تريپتوفان به اسيد پيرويك، آمونياك و اندول مي‌باشند. اندول بوسيله تركيب با معرف آلدئيد و تشكيل يك محصول رنگي شناسائي مي‌شود . اين آزمايش جهت تمايز گونه‌هاي پروتئوس كه داراي سوارمينگ هستند از ساير گونه‌ها و تشخيص احتمالي اشريشياكولي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين اين آزمايش جهت ارگانيسم‌هاي بيهوازي نيز ممكن است مفيد باشد.

روش آزمايش

اصول: اندول، كه محصول نهائي تجزيه تريپتوفان بوسيله آنزيم تريپتوفاناز مي‌باشد، را مي‌توان بوسيله توانائي تركيب آن با برخي از آلدئيدها و تشكيل يك ماده رنگي مشخص نمود. اندول در مجاورت سينامالدئيد تغيير رنگ سبز – آبي ايجاد مي‌كند.

روش انجام آزمایش

  1. معرف اندول را تهيه نمائيد (پارا دي متيل آمينو سينامالدئيد 1% را در محلول اسيدكلريدريك 10% (حجمي/حجمي) حل نموده و در يك شيشه قهوه‌اي رنگ در يخچال نگهداري نمائيد.
  2.  يك قطعه كاغذ صافي مناسب (واتمن شماره 1) را در كف يك پتري ديش قرار داده و آنرا با معرف اندول اشباع نمائيد.
 1. با استفاده از لوپ يا يك ميلة چوبي، مقداري از كلني را بر روي سطح كاغذ صافي بماليد.
 • بلافاصله تغيير رنگ آبي مشاهده خواهد شد كه بيانگر يك آزمايش مثبت است. بيشتر ارگانيسم‌هاي اندول مثبت در مدت 30 ثانيه رنگ آبي را ايجاد مي‌كنند.

اندول مثبت و اندول منفی

 

برسی نتایج

ارگانيسم‌هاي اندول مثبت (مانند اشريشيا كولي) تغيير رنگ سبز – آبي را ايجاد مي‌كنند. اما ارگانيسم‌هاي اندول منفي مانند انتروباكتركلوآكه بدون تغيير رنگ باقي مي‌مانند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/06/19ساعت 18:20  توسط امیر  | 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
مطالب قدیمی‌تر